Bujaczki dla dzieci

Bujaczki dla dzieci oferują szeroką gamę różnorodnych produktów dla dzieci od urodzenia nawet do 5 roku życia. Bujanie jest naturalną potrzebą naszych pociech, którą warto zaspokajać. Oczywiście, wielu rodziców robi to poprzez huśtanie na rękach, jednak mimo posiadania dziecka, trzeba też odpocząć, zająć się obowiązkami domowymi i innymi sprawami. W takim przypadku z pomocą przychodzą nam producenci akcesoriów dla dzieci.

Zastanawiacie się, jaki bujaczek dla dziecka jest najlepszy? W takim razie zapraszamy do naszego poradnika! Podpowiadamy w nim, jakie rodzaje możemy spotkać, na jakie cechy zwracać uwagę i prezentujemy ranking najlepszych bujaczków dla dzieci na rynku.

Czym są bujaczki dla dzieci?

Dobre bujaczki dla dzieci to grupa produktów, w których nasze pociechy mogą zaspokoić naturalną potrzebę bujania, a jednocześnie my zachowujemy wolne ręce. Najczęściej są dedykowane niemowlętom i małym dzieciom, jednak znajdziemy także modele dla starszaków. Co więcej, mogą one bujać się automatycznie lub przy wykorzystaniu siły mięśni naszych czy naszego dziecka. Często mają także dodatkowe funkcje multimedialne, pozwalające na dłużej zająć dziecko, a także możliwość przekształcenia w inny mebel.

Bujaczki dla dzieci
Bujaczki dla dzieci / Jakie wybrać? Gdzie kupić najlepsze? Opinie, cena i ranking

Bujaczki dla dzieci – kontrowersje

Zwykle bujaczki dla starszych dzieci nie budzą wątpliwości, jednak wśród produktów tego typu dla niemowląt narosło sporo kontrowersji. Przeciwnicy podobnego rozwiązania podnoszą, że choć pozycja w leżaczku-bujaczku nie jest szkodliwa dla kręgosłupa dziecka, to szczelnie otulone materiałem, nie ma ono możliwości rozwijać się ruchowo. Nie może, tak jak w łóżeczku, ćwiczyć rączek i nóżek, przewrotów, podnoszenia głowy. Oprócz tego, niektórzy podnoszą, że bujaczki dla dzieci w wieku niemowlęcym mogą osłabiać więzi rodzica z dzieckiem, gdyż potrzebę bujania powinniśmy zaspokajać, oferując dziecku swoją bliskość i nosząc je na rękach.

To wszystko prawda i unikanie bujaczków dla dzieci świetnie wygląda w teorii. Jednak pamiętajmy, że jesteśmy tylko ludźmi, też potrzebujemy odłożyć dziecko i zyskać przestrzeń dla siebie. Do tego dobry, bezpieczny bujaczek dla dziecka sprawdza się świetnie. Wszystko należy stosować zdrowo i z umiarem. Żaden rozsądny rodzic nie ułoży tam niemowlęcia na kilka godzin, kilkadziesiąt minut dziennie nie zaburzy znacząco rozwoju naszej pociechy.

Jakie bujaczki dla dzieci wybrać i kupić? Rodzaje

Patrząc na oferowane produkty, które znajdziemy w każdym większym sklepie z akcesoriami dla dzieci, możemy wyróżnić kilka rodzajów bujaczków. Należą do nich:

  1. Leżaczki-bujaczki dla najmłodszych,
  2. Bujaczki siedzące dla starszych dzieci,
  3. Bujaczki typu Montessori.

Leżaczek-bujaczek dla najmłodszych

Wyszukując hasło bujaczki dla dzieci, z reguły mamy na myśli właśnie huśtające się leżaczki dla najmłodszych. Są one całkiem przyjemne w użytkowaniu, zapewniając dziecku zabawę i wygodną, zdrową dla kręgosłupa pozycję, a także bezpieczeństwo. Nasz maluch jest w nich bowiem przypięty pięciopunktowymi pasami, które chronią nawet starszego niemowlaka przed przewróceniem się na brzuch czy wypadnięciem poza krawędź siedziska.

Na co zwrócić uwagę, wybierając bujaczek dla dzieci tego typu? Bezpieczeństwo to podstawa, dlatego dobre pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe. Do tego dodajmy możliwość ustawienia oparcia w siedzącej lub bardziej pionowej pozycji, zabawki wiszące nad dzieckiem, możliwość przymocowania stolika i zablokowania bujania, by można było karmić dziecko, a także bujanie automatyczne lub przynajmniej wibracje, które pozytywnie wpływają na naszego malucha.

Jaki Bujaczek dla dziecka
Jaki Bujaczek dla dziecka wybrać i kupić? Ranking, opinie i cena

Bujaczki dla dzieci starszych do siedzenia

Kto z nas nie miał w dzieciństwie uroczego konika na biegunach? To właśnie tego typu zabawki możemy zaliczyć do grupy bujaczków dla dzieci starszych. Posiadają one płozy oraz siedzisko i miejsce do trzymania. Dziecko wprawia taki bujak w ruch za pomocą odpowiednich ruchów tułowia. Na rynku znajdziemy przeróżne warianty tego typu produktów. Są to przede wszystkim drewniane koniki, ale też inne zwierzęta, a także bujaki bez zbędnych ozdobników, które mogą być czymkolwiek, co podpowiada dziecku wyobraźnia.

Czy takie bujaczki dla dzieci można użytkować tylko w domu? Okazuje się, że nie! Jeśli w pokoju naszego malca brakuje już miejsca, możemy kupić bujak na zewnątrz, zrobiony z tworzywa sztucznego, aluminium czy dobrze zaimpregnowanego drewna. Poza modelami na płozach, można nabyć także bujaczki dla dzieci na sprężynie, których podstawę wkopuje się w podłoże.

Bujaczki dla dzieci typu Montessori

Do niedawna o wybitnej pedagożce, jaką była Maria Montessori, słyszeli co najwyżej absolwenci pedagogiki. Jednak jej metody wychowywania dzieci, angażujące naturalny potencjał maluchów, zyskują coraz większą popularność i rodzice decydują się na wprowadzenie w domu metod znanych dotychczas ze szkół i przedszkoli eksperymentalnych. Zmiany te nie ominęły akcesoriów do zabawy, w tym właśnie bujaczków dla dzieci.

Bujak dla starszych dzieci typu Montessori to genialna zabawka, bardzo pozytywnie wpływająca na rozwój ruchowy dziecka. Ma kształt szerokiej drabiny wygiętej w łuk. Świetnie sprawdza się właśnie jako bujaczek dla dziecka, i to nie tylko najmłodszego malucha, ale nawet kilkulatka. Może on w nim leżeć i czytać książki, a także stać i balansować własnym ciałem, by utrzymać równowagę. Po odwróceniu łukiem do góry, taki bujaczek dla dzieci typu Montessori z powodzeniem służy do wspinaczki. Chyba nie musimy tłumaczyć, jak genialnie wpływa na rozwój naszego kilkuletniego malucha.

Jakie bujaczki dla dzieci są najlepsze?

Odpowiedź na pytanie, jakie bujaczki dla dzieci wybrać, a z których lepiej zrezygnować, nie jest tak oczywista, jak by się wydawało. Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne, a i każdy rodzic ma swoje oczekiwania oraz określony budżet, który może poświęcić na taki wydatek. Dla niemowląt siłą rzeczy sprawdzi się leżaczek-bujaczek, natomiast dzieci, które już sprawnie chodzą, zazwyczaj po 12 miesiącu, mogą z powodzeniem używać bujaka na siedząco lub typu Montessori.

Najlepszy bujaczek dla dzieci wyróżnia się takimi cechami, jak:

  • Dostosowanie do anatomii dziecka – czy będą to wkładki dla najmłodszych niemowląt, czy też wygodne siedzisko, które nigdzie nie obciera,
  • Bezpieczeństwo,
  • Wysoka jakość i odporność użytych materiałów,
  • Łatwość czyszczenia – o wypadki i przypadkowe zbrudzenie przy maluchach nietrudno, dlatego drewno powinno być tak zaimpregnowane, by łatwo zetrzeć powstałe plamy. Z kolei tapicerkę powinniśmy móc zdjąć i wyprać.
Najlepsze Bujaczki dla dzieci
Najlepsze Bujaczki dla dzieci

Gdzie kupić bujaczek dla dzieci?

Dobre bujaczki dla dzieci znajdziemy w sklepach internetowych, u sprzedawców akcesoriów dziecięcych i wyrobów z drewna. Do producentów należą na przykład Fisher-Price, Kinderkraft, Lionelo, Chicco, Violove i inni.

Cena bujaczka dla dzieci

Rodzice często boją się tego, ile kosztuje bujaczek dla dzieci. Cena tymczasem wcale nie musi być wygórowana! Najbardziej podstawowe modele dorwiemy już za 50 zł, choć rozsądnie byłoby założyć budżet co najmniej 100 zł. Jeśli zależy nam na bardziej wielofunkcyjnym, premium bujaczku dla dzieci na prezent, musimy przygotować się na wydatek do 500 zł.

Bujaczek dla dzieci – opinie

Jaki bujaczek dla dzieci sprawdził się najlepiej u Was? Kiedy zaczęliście go stosować i co Was do tego skłoniło? Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych doświadczeń, dlatego zachęcamy, by w komentarzach zostawić opinie o bujaczkach dla dzieci.

Bujaczki dla dzieci / Ranking najlepszych

Niezależnie od tego, czy chcecie zakupić bujaczki dla dzieci na prezent, czy jako element wyprawki dla swojego malucha, przygotowaliśmy dla Was pomoc zakupową. Przedstawiamy najbardziej polecane modele, które cieszą się dobrą opinią wśród rodziców i ekspertów. Koniecznie sprawdźcie nasz ranking najlepszych bujaczków dla dzieci.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

1 opinia “Bujaczki dla dzieci”

  1. Nie wyobrażam sobie pierwszego półrocza z córą bez bujaczka dla dzieci 😉 Teraz służy kolejnym dzieciakom w rodzinie, a ja myślę nad kupnem tego całego bujaczka-drabinki typu Montessori. Może ktoś poleca?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *