Fotelik samochodowy dla bliźniaków

Fotelik samochodowy dla bliźniaków to zakup, który jest podwójnym wyzwaniem dla rodziców. Pod uwagę musimy wziąć nie tylko komfort dzieci i nas samych, ale także bezpieczeństwo. W końcu specjalne siedzisko samochodowe ma chronić nas nie tyle przed mandatem, co nasze dzieci przed poważnymi skutkami wypadku. Pierwszą decyzję dotyczącą takiego zakupu musimy podjąć już przed porodem, a z czasem czekają nas kolejne.

Jak sobie to ułatwić? Można zacząć od lektury naszego poradnika! Podpowiadamy, jaki fotelik samochodowy dla bliźniaków jest najlepszy oraz czym się przy tym kierować.

Fotelik samochodowy dla bliźniaków – czy zawsze taki sam?

Jak się pewnie domyślacie, dla każdego z bliźniąt trzeba kupić osobny fotelik samochodowy. Większość rodziców decyduje się na dwa takie same modele, co najwyżej różniące się kolorem tapicerki – na przykład dla chłopca i dziewczynki. Wiele zależy jednak od konkretnej sytuacji – wielkości samochodu, liczby i wieku pozostałych dzieci, a nawet… wzrostu rodziców.

Fotelik samochodowy dla bliźniaków
Fotelik samochodowy dla bliźniaków / Cena, ranking najlepszych, opinie

Są bowiem modele, które łatwiej jest zamontować na przednim lub środkowym siedzeniu, obok innego fotelika, za wysokim pasażerem tak, by nie stracił miejsca na nogi… Może się więc okazać, że w konkretnej sytuacji lepszym wyjściem będą dwa kompletnie różne foteliki samochodowe dla bliźniaków. Jeśli będą do tego przyzwyczajone od początku, nie powinno być problemu i kłótni o to, kto ma jechać w którym foteliku.

Zobacz też: Karuzela do łóżeczka

Jaki fotelik samochodowy dla bliźniaków wybrać i kupić?

Na tak zadane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nawet najlepszy fotelik samochodowy dla bliźniaków, polecany przez rodziców i dobrze oceniany w testach, nie zapewni bezpieczeństwa naszemu dziecku, jeśli nie zostanie odpowiednio dobrany. Żeby to zrobić, musimy dopasować go do dziecka (nie tylko jego wieku, wagi i wzrostu, ale nawet proporcji ciała), do samochodu (skosu kanap, obecności dodatkowych systemów mocowania, takich jak ISOFIX czy TopTether) oraz naszych potrzeb i oczekiwań.

Pierwszy fotelik samochodowy dla bliźniaków

Ale po kolei – lekarz potwierdził obecność bliźniąt w brzuchu mamy, ciąża jest już na zaawansowanym etapie, a my kompletujemy wyprawkę. To właśnie najlepszy moment, by wybrać pierwszy fotelik samochodowy dla bliźniaków. Będzie to tak zwana łupina, skorupa, nosidełko – mały fotelik samochodowy, który można wyjąć z pojazdu razem z dzieckiem.

Lepiej nie omijać tego etapu, gdyż żaden fotelik z większym zakresem wagowym nie zapewni drobnemu noworodkowi odpowiedniej, leżącej pozycji z brodą, która nie byłaby dociśnięta do klatki piersiowej. W łupinie kręgosłup dziecka jest odpowiednio podparty, a drogi oddechowe – udrożnione. Najlepszy fotelik samochodowy dla bliźniaków z tej grupy wagowej (0-13 kg) powinien mieć rozbudowane wkładki dla noworodków. Dzieci z ciąży mnogiej często bowiem rodzą się nieco wcześniej, a do tego mają niską masę urodzeniową.

Sprawdź także: Bujaczki dla dzieci

Kolejny fotelik samochodowy dla bliźniaków

Kiedy kupić następny fotelik samochodowy dla bliźniaków? Powinniśmy zacząć o nim myśleć, kiedy nasze dzieci samodzielnie usiądą i siedzą stabilnie. Najczęściej ma to miejsce około 8-12 miesiąca życia, choć każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Jeśli jednak dziecko nie przekroczyło 13 kg, nie wystaje głową poza obrys fotelika i nie niecierpliwi się przez pozycję siedzącą, możemy poczekać ze zmianą znacznie dłużej. Kolejny fotelik może należeć do kategorii 0/9-18 kg, 0/9-23 kg lub 9-25 kg. Od niedawna na rynku znajdziemy także duże foteliki RWF 9-36 kg.

Jaki fotelik samochodowy dla bliźniaków
Jaki fotelik samochodowy dla bliźniaków jest najlepszy?

Warto zaznaczyć, że kolejny fotelik samochodowy dla bliźniaków powinien być, podobnie jak łupina, montowany tyłem do kierunku jazdy (RWF). Homologacja większości fotelików nakazuje przewożenie dzieci w ten sposób co najmniej do 15 miesiąca życia. Większość specjalistów wskazuje jednak, że jest to najbezpieczniejsza pozycja dla dzieci do 4-6 roku życia. Dajemy swoim pociechom nawet pięciokrotnie większe szanse na wyjście z wypadku bez szwanku. Dzieci bowiem mają bardzo dużą w stosunku do reszty ciała głowę i słabe mięśnie szyi. Uderzenie w przód pojazdu przy pozycji przodem (FWF) może skutkować poważnymi urazami kręgosłupa.

Może Cię zainteresować: Strój jeździecki dla dziecka

Ostatni fotelik samochodowy dla bliźniaków

Kiedy dzieci wyrastają z bezpiecznego fotelika tyłem do kierunku jazdy, pora przesadzić je do modelu z ostatniej grupy wagowej. Jeśli mają powyżej 15 kilogramów i powyżej 100 centymetrów wzrostu, możemy wybrać fotelik 15-36 kg. Jeśli są drobne, możemy zdecydować się na fotelik 9-36 kg z pasami wewnętrznymi do 18 21, a nawet kilogramów. Dopiero powyżej tej wagi zapinamy dziecko zwykłym pasem samochodowym.

O ile poprzednie foteliki wystarczyło dobrze dopasować do samochodu, o tyle do fotelika samochodowego dla bliźniaków z ostatniej grupy wagowej warto przymierzyć także dzieci. Specjalista powinien sprawdzić, czy pas przebiega prawidłowo. Część biodrowa powinna biec po kolcach biodrowych, a nie brzuchu, natomiast pas naramienny nie może opierać się na szyi. Niektóre modele mają specjalne prowadnice – klipsy i haczyki ułatwiające poprawne poprowadzenie pasa. Najlepszy fotelik samochodowy dla bliźniaków w tym wieku wystarczy do końca okresu fotelikowania, czyli osiągnięcia przez dzieci 150 cm. Warto unikać modeli bez oparcia i osłony bocznej – pełen fotelik daje większe zabezpieczenie od samej podkładki samochodowej.

Jaki fotelik samochodowy dla bliźniaków jest najlepszy?

Żeby wybrać najlepszy fotelik samochodowy dla bliźniaków, warto zwrócić uwagę na sposób montażu. Jeśli chodzi o łupinę, czyli fotelik 0-13 kg, może być montowany samodzielnie pasem samochodowym lub przypinany na bazę – istnieją zarówno takie montowane pasem, jak i na ISOFIX. Jak pokazuje doświadczenie rodziców, w przypadku dwójki dzieci baza to lepsze rozwiązanie – wystarczy jedno kliknięcie i fotelik jest zamontowany, a drugie dziecko w tym czasie się nie niecierpliwi.

Zobacz także: Smoczek dla niemowlaka

Foteliki następne mogą być montowane pasem samochodowym lub za pośrednictwem systemu ISOFIX. Foteliki na pas zajmują nieco mniej miejsca i są bardziej uniwersalne – zamontujemy je i w starych samochodach, i w dostawczakach, i na środku lub przednim siedzeniu. Niektóre modele mogą być nawet montowane samym pasem biodrowym. Jednak modele na ISOFIX są znacznie łatwiejsze w montażu, cały proces trwa krócej i nie wymaga specjalnej wiedzy. Najczęściej mamy do tego także nogę stabilizującą, którą musimy oprzeć na podłodze, a w fotelikach samochodowych dla bliźniaków z pasami wewnętrznymi przodem do kierunku jazdy – pas TopTether, montowany do specjalnego uchwytu w samochodzie.

Jeśli natomiast chodzi o foteliki ostatniej grupy, sprawa tu jest bardzo prosta. Większość modeli można zamontować zarówno samym pasem samochodowym, jak i na ISOFIX. W pierwszym przypadku trzypunktowy pas ma za zadanie przytrzymać na siedzeniu całą konstrukcję fotelika oraz nasze pociechy. W drugim – fotelik jest przymocowany za pomocą ISOFIX-u, a pas przytrzymuje tylko nasze dziecko. Różnica w codziennym użytkowaniu polega na tym, że gdy fotelik samochodowy dla bliźniaków nie jest zapięty na ISOFIX, musimy go przypiąć pasem nawet wtedy, gdy jest pusty.

Gdzie kupić fotelik samochodowy dla bliźniaków?

Chociaż dobry fotelik samochodowy dla bliźniaków możemy upolować w sklepie internetowym czy z akcesoriami dla dzieci, my polecamy odwiedzić wyspecjalizowanych sprzedawców. Dlaczego? Przymierzą oni bezpieczne, renomowane modele do naszego samochodu i dzieci, a także doradzą takie rozwiązania, które pasują do naszego budżetu oraz potrzeb. Przeprowadzą też instruktaż montażu i zapinania maluchów. Producenci bezpiecznych fotelików samochodowych dla bliźniaków to na przykład Axkid, Britax Romer, Maxi Cosi, Lionelo, Recaro, BeSafe i inni.

Cena fotelika samochodowego dla bliźniaków

Ile kosztuje dobry fotelik samochodowy dla bliźniaków? Wiadomo, że życie i zdrowie naszego dziecka jest bezcenne i nie chcemy na nim oszczędzać. Z drugiej strony, zakup dwóch bezpiecznych fotelików to już spory wydatek. Na szczęście atestowane modele kosztują już od 400 zł w górę, nawet do 3000 zł, możemy wziąć je także na raty 0%.

Fotelik samochodowy dla bliźniaków – opinie

Rodzice, chcąc sięgnąć po sprawdzone modele, często sprawdzają opinie o fotelikach samochodowych dla bliźniaków. Zdanie innych rodziców jest ważne, jednak kierujmy się przede wszystkim tym, co mówią eksperci. Przesłanki świadczące obiektywnie o bezpieczeństwie danego rozwiązania to zaliczony szwedzki Test Plus oraz dobre noty w testach ADAC. A na co jeszcze Wy polecacie zwracać uwagę? Czekamy na komentarze!

Fotelik samochodowy dla bliźniaków / Ranking najlepszych

Jak już wspomnieliśmy, jest to bardzo indywidualny wybór. Warto się jednak kierować w kierunku rozwiązań, które doskonale sobie radzą w przypadku innych rodziców. Zebraliśmy dla Was takie właśnie propozycje i stworzyliśmy poniższy ranking najlepszych fotelików samochodowych dla bliźniaków.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« ||

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *