Podawanie niemowlakowi smoczka uspokajającego wzbudza wiele kontrowersji. Przeciwnicy smoczków twierdzą, że smoczki powodują wady zgryzu, zaburzają rytm laktacji i są siedliskiem bakterii.
Czy naprawdę jest się czego obawiać? Czy smoczki uspokajające szkodzą dziecku?
Gdy to ustalimy, spróbujmy od razu odpowiedzieć sobie też na pytanie: jak dobrać najlepszy smoczek dla niemowlaka? I jak go prawidłowo użytkować.
Zatem – jaka jest prawda:
Czy smoczki uspokajające szkodzą dziecku?
Smoczek jest odpowiedzią na jedną z pierwszych umiejętności, którą nabywa noworodek – na odruch ssania.
Dziecko ssie mleko matki, by zaspokoić głód, ale i potrzebę bliskości i poczucie bezpieczeństwa.
Ssąc, malec uspokaja się, opanowuje więc w ten sposób nie tylko głód, ale i rozdrażnienie, lęk, znudzenie lub samotność.
Trudno wymagać od kobiety, by w każdych okolicznościach przystawiała dziecko do piersi.

Kiedy podać i kiedy nie podawać smoczka niemowlakowi?
Skąd więc zła sława smoczków? Prawdą jest jednak, że podany zbyt wcześnie, noworodkowi, może zaburzyć prawidłowy rozwój odruchu ssania.
Aby zapewnić dziecku możliwość prawidłowego rozwoju, zaleca się podanie smoczka dopiero po 2- 3 miesiącu życia.
Pierwsze miesiące po porodzie to także czas, kiedy reguluje się laktacja. Smoczek może rozleniwić malucha, a dodatkowo smoczek wymaga innej techniki ssania. Maluch może nie ssać piersi tak chętnie, jak dotąd. Jeśli zauważymy taką zmianę – odstawmy smoczek jeszcze na jakiś czas.
Smoczka nie należy też traktować jako „korka” uciszającego płacz dziecka. Wyrządzimy mu w ten sposób krzywdę, ignorując przyczynę i potrzebę, która do płaczu doprowadziła.
Zalety ssania smoczka
Mimo kilku przeciw, ssanie smoczka ma i swoje zalety.
Ssanie smoczka zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka SIDS – zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.
Ssanie smoczka nie jest tak niebezpieczne, jak ssanie kciuka – ryzyko wad zgryzu jest mniejsze, więc jeśli Twoje dziecko namiętnie zaczyna ssać kciuk, koniecznie podaj mu smoczek.
Smoczek jest dobrą alternatywą dla dzieci zbyt często domagających się piersi – da wytchnienie mamie.
Jaki smoczek dla niemowlaka? Jak wybrać dobry smoczek
Aby zminimalizować ryzyko zakłócenia karmienia należy postawić na smoczek anatomiczny, czyli uwzględniający budowę jamy ustnej.
Dostaniemy smoczki z różnym kształtem tarczy: okrągłą, eliptyczną, w kształcie motylka. Z uchwytem lub bez – bez znaczenia.
Istotne natomiast, by tarcza w smoczku miała dużo sporych rozmiarów otworów wentylacyjnych – im więcej, i im większe, tym lepiej. Otwory pozwalają skórze oddychać i wydostać się ślinie, a ślina zalegająca pod smoczkiem mogłaby doprowadzić do odparzeń.
Oprócz otworów wentylacyjnych tarcza powinna mieć też wgłębienie na nosek.
Ważniejszy od kształtu tarczy jest materiał, z którego wykonano smoczek. I tak, mamy smoczki:
- silikonowe (Silikon to bezbarwna, bezwonna i bezsmakowa, trwała guma, smoczki silikonowe nie odkształcają się, nienagannie wyglądają przez długi czas.)
- lateksowe,
- kauczukowe
Lateks to guma w kolorze musztardowego brązu, kauczuk pachnie i ma charakterystyczny smak, jest jednak bezpieczny i miękki – może przypominać sutek.
Smoczki lateksowe nie przyciągają kurzu, łatwo je utrzymać w czystości. Jednakże kauczuk może być przyczyną reakcji alergiczne.
Smoczki kauczukowe zużywają się szybciej niż silikonowe, ponieważ kauczuk rozciąga się i odkształca oraz matowieje. Od smoczka kauczukowego trudniej dziecko odzwyczaić, ponieważ oprócz odruchu przyzwyczaja się dodatkowo do specyficznego smaku kauczuku.
Jak dobrać smoczek pod kątem kształtu gumki?
Gumka w smoczku może być uformowana w różne kształty, w zależności od jej formy smoczki mogą być:
okrągłe – gumka nieco przypomina żarówkę lub wisienkę, poleca się go dla dzieci karmionych butelką,
płaskie– symetryczne – spłaszczone z obu strona, tak, że nie ma różnicy, którą stroną dziecko umieści smoczek w buzi,
anatomiczne lub inaczej ortodontyczne – kształt ten nawiązuje do kształtu sutka podczas ssania, jest nieco wypukły na górze, płaski od spodu, zapobiega wadom zgryzu, wręcz wspomaga prawidłowy rozwój zgryzu, bo utrzymanie smoczka w buzi wymaga od malca wysiłku.
dynamiczne – miękkie w części, która znajdzie się w buzi, nieco twardsze u nasady, o smoczki, mają prowokować naturalny sposób ssania, rozciągają się i kurczą imitując „zachowanie piersi” podczas karmienia i dopasowują się do indywidualnego rytmu ssania dziecka. Dzięki temu smoczek nie zaburza prawidłowego odruchu ssania i nie będzie przeszkadzał w karmieniu piersią.
Nowością są smoczki jednoczęściowe, w których tarcza i smoczek zrobione są z kauczuku z jednego odlewu. Smoczki takie nie nają łączeń i zakamarków, które trudno domyć. Smoczki jednoczęściowe są bardzo higienicznym produktem.
Jaki smoczek dla noworodka karmionego piersią?
Wspominany przed chwilą smoczek dynamiczny, z opcją wspomagania naturalnego odruchu ssania, będzie więc najlepszym wyborem dla dziecka karmionego piersią.

Jak dobrać rozmiar smoczka
Smoczek kategorycznie powinien zawsze pasować dziecku rozmiarem. Nie kupujemy smoczków na wyrost, ani nie używamy za małych. Smoczki mieszczą się w przedziałach:
0-6 miesięcy –oznaczone często cyfrą 1 lub literką A,
6-18 miesięcy – oznaczone jako 2 lub B,
powyżej 18 miesięcy – oznaczone jako 3 lub C.
Kiedy i jak zrezygnować ze smoczka?
Dlaczego dzieci nie chcą zrezygnować ze smoczka? Wręcz uzależniają się od niego…
Sprawa wydaje się dość oczywista – smoczek kojarzy się z drobną przyjemnością. Daje wytchnienie i ukojenie.
Systematyczne, stopniowe odzwyczajanie i konsekwencja w odmawianiu podania smoczka w coraz to nowszych sytuacjach powinny rozwiązać problem.
Dyscyplinę powinniśmy wprowadzić około 18 miesiąca życia. Fizjologiczny odruch ssania zanika między ukończeniem 1 i 2 roku życia, kiedy dojrzewają ośrodki korowe w mózgu.
Jeśli zaczniemy eliminować smoczek po ukończonym 18 miesiącu, mamy szansę pozbyć się go do 2 roku życia.
Dłuższe użytkowanie smoczka może doprowadzić do wad zgryzu.
Gdzie kupić smoczek uspokajający dla niemowlaka?
Smoczek uspokajający oferują firmy: Lovi, Avent, Mam, Beldico, Difrax, Nuk i Chicco.
Kauczukowe retro smoczki znajdziemy w ofercie firmy Bibs.
Jaka jest cena smoczków dla niemowlaka
Smoczek dostaniemy w cenie 20-40 zł.
Ranking smoczków
Chcesz kupić smoczek swojemu niemowlakowi – zajrzyj do naszego rankingu.
Bez trudu porównasz w nim wiele interesujących Cię modeli. Aby dowiedzieć się więcej o produkcie, przejdź na stronę sklepu, klikając w konkretny model smoczka. To jeszcze do niczego nie zobowiązuje.
Opinie o smoczkach
Stosujesz smoczek od dawna? Masz swoje triki na szybkie odstawienie smoczka? Coś się u Ciebie szczególnie sprawdziło lub przeciwnie, zawiodło. Zostaw Swoją opinię w komentarzu.
Nic tak nie pomaga w zakupach jak wskazówki innych użytkowników!
Dobrym pomysłem jest smoczek dla niemowlaka z tarczą zawierająca pigment fluroescencyjny. Świecący w ciemności będzie łatwiej znaleźć po nocnym karmieniu.