Strój jeździecki dla dziecka

Strój jeździecki dla dziecka zwykle kompletujemy stopniowo, dodając do niego coraz to nowe elementy. Które z nich są najważniejsze, a na które nasza pociecha może jeszcze poczekać? Co wybrać dla dziecka do jazdy konnej, by zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo? Jeśli zastanawiasz się, co kupić od pierwszych lekcji jazdy, a co dopiero po pewnym czasie, to doskonale! Tu odpowiadamy na wszystkie pytania związane ze strojem jeździeckim dziecka.

Jaki wybrać strój jeździecki dla dziecka?

Pytanie takie staje przed wszystkimi rodzicami, którzy pragną, by ich pociechy trenowały jeździectwo lub też, by po prostu czerpały radość z kontaktu z końmi i z jazdy konnej. Wybierając się na pierwsze zajęcia, zawsze warto zapytać, czy dziecko powinno być zaopatrzone w jakiś element stroju jeździeckiego (choć zwykle organizatorzy o wszystkim informują już wcześniej). Jeśli okaże się, że jazda konna to coś, co sprawia naszej latorośli ogromną przyjemność i że wszystko wskazuje na to, że tak pozostanie, wówczas trzeba zacząć rozglądać się za specjalnym strojem jeździeckim dla dziecka.

Co wybrać dla dziecka do jazdy konnej?

Strój jeździecki dla dziecka
Strój jeździecki dla dziecka / Odzież jeździecka dla dzieci

Najważniejsza część stroju jeździeckiego dla dziecka: toczek

Toczek jeździecki (kask jeździecki) zwykle można nieodpłatnie wypożyczyć, jednak zakup własnego jest bardzo dobrym pomysłem głównie z dwóch powodów. Przede wszystkim, zakładanie własnego kasku jeździeckiego jest bardziej higieniczne. Ponadto, kask dopasowujemy idealnie do wielkości i kształtu głowy młodego adepta lub młodej adeptki jeździectwa.

Jak wybrać kask jeździecki dla dziecka?

Powinien on pozostawać na głowie nieruchomo bez zapinania pasków, a przy potrząsaniu głową nie może spadać na oczy.

Zakup używanego toczka jeździeckiego może wydawać się kuszący, zwłaszcza że jak wiadomo dzieci szybko rosną. Warto jednak zainwestować w nowy kask. Kupując model używany, nie mamy pewności, czy poprzedni jeździec nie miał jakiegoś wypadku, w trakcie którego struktura toczka uległa uszkodzeniu (chodzi o tak zwane mikropęknięcia).

Kamizelka ochronna do jazdy konnej dla dziecka

Bez względu na panującą aurę, na koszulkę, bluzę lub kurtkę, dziecko powinno zakładać specjalną kamizelkę do jazdy konnej. To sprzęt, który chroni kręgosłup jeźdźca w razie upadku.

Koszulka jeździecka dla dziecka

Zwykle wystarczy, by koszulka do jazdy konnej dla dziecka była przewiewna, a także by zasłaniała całe plecy. Dobrze byłoby też, gdyby przylegała do ciała. Na konkursy jeździeckie wybieramy specjalne koszulki w odpowiednich kolorach.

Bluza i kurtka jeździecka dla dziecka

Do jazdy konnej w chłodniejsze dni dzieci zakładają swetry, bluzy (w tym polarowe), kurtki lub kamizelki. Ważne, by wybrany strój przylegał do ciała i kończył się na wysokości bioder lub pośladków. Górna część stroju powinna zakrywać całe plecy, ale nie może być zbyt długa, by nie siadać na niej w siodle. Dużym udogodnieniem w bluzach i kurtkach jeździeckich są kieszenie i wąskie, przylegające do ciała, rękawy.

Spodnie do jazdy konnej dla dziecka

W trakcie pierwszych zajęć z jazdy konnej dla dzieci doskonale sprawdzą się legginsy lub dresy. Ważne, by ten element stroju jeździeckiego przylegał do ciała i by nie miał grubych szwów po zewnętrznej stronie ud, które mogłyby stać się przyczyną powstania obtarć w czasie jazdy.

Co wybrać dla dziecka, jeśli trenuje kilka razy w tygodniu?

Tu już z pewnością przydadzą się bryczesy, które od kostki do kolana są obcisłe, a w górnej części luźniejsze. Nie pogarszają wyczucia konia, nie krępują ruchów i nie mają szwu po wewnętrznej stronie.

Jakie bryczesy do jazdy konnej dla dziecka wybrać?

Bryczesy na lato szyte są z cieńszego materiału, natomiast na zimę są grubsze, niekiedy z polarową wyściółką. Często są one wzmacniane dodatkowym materiałem w miejscach, które najbardziej ocierają się o siodło.

Wśród bryczesów jeździeckich dla dzieci znajdziemy modele:

  1. Z lejem kolanowym (krótkim), który obejmuje okolice kolan,
  2. Z lejem pełnym, obejmującym krok i całą wewnętrzną część ud, kolan i łydek.

Lej wykonany może być z materiału, zamszu, skóry lub silikonu.

Jakie obuwie jeździeckie dla dziecka wybrać?

Początkowo wystarczy zaopatrzyć dziecko w obuwie sięgające za kostkę, wykonane z syntetycznej lub naturalnej skóry. Świetnie sprawdzą się tu buty imitujące obuwie jeździeckie, bez klamerek czy innych wystających elementów, które mogą spowodować utknięcie nogi w strzemieniu. Jeśli po wewnętrznej stronie buta znajduje się zamek, nie może on podrażniać konia. Z czasem przydadzą się również sztyblety i czapsy lub oficerki. Warto szczególnie zwrócić uwagę na oficerki „rosnące” razem z dzieckiem. Po wyjęciu dodatkowej wkładki buty stają się większe o jeden rozmiar. Dziecko nigdy nie powinno jeździć konno ani przebywać w stajni w sandałach, klapkach czy też lekkich tenisówkach. Nadepnięcie konia na stopę może oznaczać poważną kontuzję.

Skarpety jeździeckie dla dzieci

Skarpety jeździeckie przypominają znane wszystkim podkolanówki. Używa się ich pod oficerki i pod sztylpy. Zakładane na nogawkę zapobiegają jej marszczeniu się i zwijaniu. Takie skarpetki można z powodzeniem zastąpić zwykłymi podkolanówkami, warto jednak wybrać modele o większej wytrzymałości. Dodajmy tu jeszcze, że skarpety jeździeckie to element stroju zarówno dla początkującego, jak i zaawansowanego jeźdźca.

Stroje jeździeckie dla młodzieży
Stroje jeździeckie dla młodzieży

Rękawiczki do jazdy konnej dla dziecka

Każdy jeździec, prędzej czy później, będzie potrzebował rękawiczek. Wiele osób początkowo wybiera rękawiczki ogrodnicze, które chronią skórę, a jednocześnie zapewniają dużą przyczepność. Specjalne modele dostępne w sklepach ze sprzętem jeździeckim zawierają jednak niezastąpione wzmocnienia znajdujące się pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem.

Gdzie kupić strój jeździecki dla dziecka? Lista producentów

Wśród popularnych producentów elementów stroju jeździeckiego znajdują się między innymi Busse, York, Start, Horze, Cavallo czy Fair Play. Oryginalny i praktyczny sprzęt jeździecki znajdziesz w sklepie jeździeckim Zabookuj.pl.

Cena poszczególnych elementów stroju jeździeckiego dla dzieci

Najtańsze elementy stroju jeździeckiego dla dzieci to oczywiście rękawiczki i skarpety do jazdy konnej. Ich ceny wahają się w granicach od kilkunastu do 100 (skarpety) lub 200 złotych (rękawiczki). Cena oficerek mieści się w przedziale od 50 do 2000 złotych. Bryczesy dla dzieci do jazdy konnej kosztują od 50 do 550 złotych, bluzy jeździeckie od 20 do 500 złotych, a koszulki jeździeckie od 20 do 400 złotych. Za toczek jeździecki dla dziecka zapłacimy od 30 do 200 złotych, a cena kamizelki ochronnej mieści się w granicach od 100 do 1000 złotych.

Opinie o strojach jeździeckich dla dzieci

Możesz (i chcesz!) podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami związanymi z zakupem stroju jeździeckiego dla dziecka? To świetnie! Zapraszamy do zamieszczania swoich opinii w sekcji komentarzy.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« || »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *